Przez ostatnie 15 miesięcy Ukraiński Fundusz Medialny (UMF) wspierał wielu ukraińskich dziennikarzy i wydawców, aby pomóc im przetrwać ekstremalne warunki spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę. Założony przez skandynawskie i fińskie stowarzyszenia medialne, Bonnier News i Fundację Gazety Wyborczej w marcu 2022 r., UMF zajmuje się bezpośrednim wspieraniem dziennikarzy i wydawców w strefie działań wojennych.
Od momentu powstania działalność UMF jest prowadzono przez Fundację Gazety Wyborczej, aby zapewnić terminowe dostarczanie funduszy i sprzętu ukraińskim partnerom. Działania UMF ewoluują, dlatego też – aby pomóc w budowaniu niezależnych ukraińskich mediów – od 1 lipca 2023 r. UMF i German Marshall Fund of the United States (GMF) podjęły współpracują w celu wzmocnienia tych ważnych przedsięwzięć.
Jako poważna transatlantycka instytucja przyznająca dotacje, mająca duże doświadczenie w Ukrainie i w całym regionie Morza Czarnego, GMF zapewnia kompleksowe wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, działań demokratycznych, niezależnych mediów i integracji euroatlantyckiej.
– Nasza praca na rzecz ochrony i budowania wolnych, niezależnych ukraińskich mediów informacyjnych jest ważniejsza niż kiedykolwiek, a kontynuowanie tych działań jest możliwe dzięki wsparciu skandynawskich firm medialnych i rządów. Dlatego jestem szczęśliwy i podekscytowany, że German Marshall Fund oraz Ukraiński Fundusz Medialny połączą siły w celu zapewnienia pomocy mediom ukraińskim. Jednocześnie pragnę serdecznie podziękować Fundacji Gazety Wyborczej za jej niezastąpioną pracę – mówi Mads Brandstrup, dyrektor generalny Duńskiego Stowarzyszenia Mediów.
– Po 15 miesiącach ciężkiej, ale bardzo potrzebnej pracy, Fundacja Gazety Wyborczej przekazuje odpowiedzialność za bezpośrednie prowadzenie UMF większej, międzynarodowej organizacji, która m.in. specjalizuje się we wszechstronnej pomocy Ukrainie i tworzeniu skutecznych modeli rozwoju tego kraju. Dzięki działającym solidarnie członkom UMF udało nam się zebrać ok. 900 000 euro i pomóc ponad 100 mediom oraz 500 dziennikarzom i ich rodzinom. Nasza fundacja jest jednym z założycieli UMF i nadal będzie wspierać ukraińskie media – mówi Jarosław Kurski, prezes Fundacji Gazety Wyborczej i I zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.
– GMF jest przekonany o wadze silnych, niezależnych mediów jako fundamentalnego spoiwa demokracji. Wierzymy też, że Ukraina stanowi jeden z najważniejszych projektów, z jakim zetknęliśmy się w naszym życiu. Dziękujemy Fundacji Gazety Wyborczej za jej pracę i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie nowego partnerstwa z UMF. Wspólnie nasze organizacje mogą lepiej wspierać ukraińską demokrację i społeczeństwo obywatelskie w tym krytycznym momencie historii – mówi Heather A. Conley, prezeska The German Marshall Fund of the United States.
UMF został założony przez Fundację Gazety Wyborczej oraz organizacje medialne z północnej Europy: Bonnier News, Duńskie Stowarzyszenie Mediów, Finnmedia, Szwedzkie Stowarzyszenie Wydawców Mediów i Norweskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Medialnych. W 2022 r. ich wysiłki zostały docenione przez WAN IFRA nagrodą Złote Pióro Wolności. Wyróżniony został cały zespół UMF.
Środki zebrane przez UMF pozwoliły na zakup sprzętu niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach działań wojennych, a także wsparcie finansowe dla dziennikarzy i lokalnych organizacji medialnych. Kilkadziesiąt redakcji otrzymało sprzęt, który pozwolił im pracować pomimo przerw w dostawie prądu, gdzie dostawy energii i sieci zostały sparaliżowane przez rosyjskie ataki.
Partnerzy UMF i Fundacja Gazety Wyborczej